[image of left curtain]

Productions (1990-99)

[image of right curtain]

1990January"Babes In The Wood" by John Morley.
March"Whose Life Is It Anyway?" by Brian Clark.
Our Kent Full-Length Drama Festival entry.
Cast List
May"Camelot" A musical by Alan J. Lerner and Frederick Loewe.
Cast List
July"Murder Assured" by Tony Clayton.
Cast List
September"Shut Your Eyes and Think Of England" by John Chapman & Anthony Marriott.
November"Impact" by Maureen Nield and Olive Chase.
Cast List
December Love, Murder & Crime - Three one-act plays performed by the Youth Group.
"Trouble On Helicon"
"Murder At The Red Barn" (or "Maria Martin")
"Set A Thief To Catch A Thief"
Cast List
[Return to Top]
 
 
1991January"Cinderella" by Leonard H. Caddy.
March"A Month Of Sundays" by Bob Larbey.
Our Kent Full-Length Drama Festival entry.
Certificate of Merit to Peter O'Brien for the part of 'Cooper'.
May"When We Are Married" by J. B. Priestley.
May"A Variety of RATS" - a charity revue.
July"A Touch Of Danger" by Francis Durbridge.
September"What The Butler Saw" by Joe Orton.
November"Hide 'n' Seek" by Leslie Harvard.
[Return to Top]
 
 
1992January"Robinson Crusoe" by Robert Marlowe.
March"The March On Russia" by David Storey.
Our Kent Full-Length Drama Festival entry.
Certificate for 2nd place.
May"All For Your Delight" by Roger Parsley.
July"The Murder Game" by Constance Cox.
September"Look Who's Talking" by Derek Benfield.
November"Time To Kill" by Leslie Darbon.
December"A Revue" performed by the Junior RATS.
[Return to Top]
 
 
1993January"Jack and the Beanstalk" by Leonard H. Caddy.
March"The Diary of Anne Frank" Dramatised by Frances Goodrich & Albert Hackett.
Our Kent Full-Length Drama Festival entry.
Winner of the Denis Prince Award for Best Director (Chris Williams) and
The Young Players Award (Lucy Dean)
Certificate for 3rd place
May"The Happiest Days Of Your Life" by John Dighton.
July"The Edge Of Darkness" by Brian Clemens.
September"Outside Edge" by Richard Harris.
November"Nightwatch" by Lucille Fletcher.
[Return to Top]
 
 
1994January"Aladdin" by Ron Hall.
March"Quiet Affairs" by Tony Onwin.
Our entry into the Kent Full-Length Drama Festival.
Winner of the Best Director Award (Chris Williams)
Winner of the Roy Link Trophy for Best Stage Presentation
May"The Other Fellow's Oats" by James Pattinson & Peter Clapham.
July"Deadlock" by Hugh James.
September"She's Done It Again" by Michael Pertwee.
November"Suspicions" by N. J. Crisp.
December"An Evening With..." a revue performed by the Junior RATS.
[Return to Top]
 
 
1995January"Mother Goose" by John Morley.
March"And A Little Love Besides" by Alan Plater.
May"Pardon Me Prime Minister" by Edward Taylor & John Graham.
July"Cats Cradle" by Leslie Sands.
September"One For The Road" by Willy Russell.
September Three one-act plays performed by the RATS Youth
Entered into the Kent Youth One-Act Play Festival.
"Do Gooders" by Graham Jones
"Decline and Fall" by Sam Bate
"After Midnight and Before Dawn" by David Compton
November"Groping For Words" by Sue Townsend.
December"Puss In Boots" by Alan Brown - a Youth Group production.
[Return to Top]
 
 
1996January"Ali Baba and the Forty Thieves" by David Swan.
March"Killers" by Adam Pernak.
May"Unoriginal Sin" by David Tristram.
May"RATS...Around The World" - a musical revue.
July"The Farndale Avenue Housing Estate Townswomen's Guild's Dramatic Society Murder Mystery" by David McGillivray & Walter Zerlin Jnr..
September"Time And Time Again" by Alan Ayckbourn.
November"The Last Gamble" by Bill MacIlwraith.
December"Beauty and the Beast" by Ron Hall - a Youth Group production.
[Return to Top]
 
 
1997January"Scrooge - The Panto" by Trevor Wakefield.
March"Bedwitchery" by Don Carroll.
May"A Lady Of The Naughty Nineties" starring Mrs Marie Sumner - a guest performer.
July"The Weekend" by Michael Palin.
September"Party To Murder" by Stanley Clayton & Olive Chase.
November"The Exorcism" by Don Taylor.
December"Ask Any Girl" by Christopher Sergel from the book by Winifred Wolfe - a Youth Group production.
[Return to Top]
 
 
1998January"Dick Whittington" by Jim Sperinck.
March"Under The Stars" by Richard Crane.
May"The Opposite Sex" by David Tristram.
July"Holiday Snap" by John Chapman & Michael Pertwee.
September"A Time For Loving" by Constance Cox.
November"Cinderella" by Andrew Balderston - a Youth Group production.
[Return to Top]
 
 
1999January"Wind In The Willows" by John Morley.
March"A Sting In The Tale" by Brian Clemens & Dennis Spooner.
March"Titter Not" by Paul Harris - a guest performer.
May"My Cousin Rachael" by Diana Morgan (adapted from the novel by Daphne Du Maurier).
July"Heads And Tales" Three one-act plays.
"Albert" by Richard Harris
"A Cream Cracker Under The Settee" by Alan Bennett
"Her Big Chance" by Alan Bennett
September"Absent Friends" by Alan Ayckbourn.
November"The Farndale Avenue Housing Estate Townswomen's Guild's Production of 'Macbeth'" by David McGillivray & Walter Zerlin Jnr..
December"A Slice of Saturday Night" by The Heather Brothers - a Youth Group production.
[Return to Top]
 
 

[Return to Top]